Poświęcenie kościoła - konsekracja kościoła św. Kingi w Kowalach 14.06.2025 r.

W Roku Świętym 2025, w jubileusz 100-lecia archidiecezji gdańskiej, w 25 – rocznicę powstania parafii świętej Kingi w Kowalach, dnia 14 czerwca 2025 r. Ks. Abp Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański dokonał poświęcenia naszego kościoła św. Kingi. W uroczystości wzięli udział Ks. Abp Zbigniew Zieliński, Metropolita Poznański i liczni kapłani, zaproszeni goście i parafianie.

Podziękowanie dla wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości poświęcenia kościoła, wszystkim biorącym udział. Szczególne podziękowania dla LSO i asysty, Zespołu Muzycznego, Szkoły Artis i organisty, dla naszych księży Łukasza i Marcina. Podziękowania dla Ks. Prałata Krystiana Kletkiewicza - archidiecezjalnego ceremoniarza.

Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Konsekracja to Boża pieczęć, która jest potwierdzeniem wobec wszystkich, że jest to szczególne miejsce spotkania Boga z człowiekiem, miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią. Konsekracja kościoła jest wydarzeniem wyjątkowym, gdyż odbywa się tylko raz w historii danego kościoła. Jest to wydarzenie niepowtarzalne, bardzo rzadkie, dlatego warto wziąć w nim udział, gdyż wielu wyznawców Chrystusa nigdy nie będzie miało okazji doświadczyć tak pięknego obrzędu. Konsekracja jest zwieńczeniem budowy, przekazaniem przez budowniczych gmachu kościoła na wyłączną własność Bogu.

To wyjątkowe wydarzenie sprawia, że budynek staje się miejscem, w którym wierni mogą się gromadzić, modlić oraz przyjmować sakramenty. W trakcie tej ceremonii biskup diecezjalny przewodniczy liturgii, co podkreśla znaczenie tego momentu w życiu wspólnoty.
Podczas konsekracji, biskup dokonuje symbolicznych gestów, takich jak poświęcenie wody i skrapianie nią ścian świątyni oraz obecnych wiernych, co nawiązuje do sakramentu chrztu.
Następnie namaszczenie ścian kościoła i ołtarza, okadzenia i zapalenie świateł są wymownymi symbolami, ukazującymi przeznaczenie i znaczenie kościoła i ołtarza. Modlitwa poświęcenia najpierw sławi Kościół jako nowy Lud Boży i Oblubienicę Chrystusa, a następnie prosi, aby nowy budynek jako miejsce kultu było święte, by stało się domem modlitwy, a ołtarz Stołem Pana oraz miejscem uwielbienia i dziękczynienia.

Konsekracja kościoła ma głębokie znaczenie teologiczne dla wiernych, uroczystość ta wzmacnia poczucie przynależności i identyfikacji z Kościołem, co jest istotne dla życia duchowego każdego wiernego.

Zdjęcia wykonali: Aleksandra Niewierowska i Piotr Bukowski.

sobota, 21 czerwiec 2025