Pierwsza pisana wzmianka o Kowalach, które w wieku XIV należały do gdańskich Krzyżaków, pochodzi z 1378 roku. Mowa w niej o warunkach przyznanej przez komtura Walpota von Bassenheyn dzierżawy.
Po wypędzeniu z Gdańska zakonu rycerzy, decyzją króla Kazimierza Jagiellończyka, właścicielem pokrzyżackiej posiadłości zostało miasto i poczynając od 1454 roku właśnie gdańszczanie mieli tu swoje dobra.
Od 1636 roku Kowale, podobnie jak Kolbudy, związane były z parafią w Lublewie. Pierwsza szkoła powstała tu już na początku XVII wieku.
Karczma istniała tu już 400 lat temu. Jednego z jej XVI-wiecznych właścicieli puszczono "z torbami", a wszystko przez to, że władze odebrały mu zgodę na wyszynk piwa. Była to kara za tolerowanie hazardu oraz gry w karty, i to po godzinie... dwudziestej drugiej.

Tuż przed zajęciem Gdańska przez Prusaków (po drugim rozbiorze Polski) obszar wsi wynosił 30 włók chełmskich. Hodowano tu ponad 80 koni, 48 sztuk bydła i blisko 200 owiec.

Obecnie Kowale należą do gminy Kolbudy, powiat gdański, województwo pomorskie.
Do 24 lipca 2000 r. Kowale należały do parafii Św. Judy Tadeusza Ap. w Gdańsku-Łostowicach.

W latach 1994 - 1995 ksiądz proboszcz Mieczysław Pikor wraz z mieszkańcami wybudował kaplicę pod wezwaniem Świętej Faustyny.

Na terenie Kowal Towarzystwo Inwestycyjne "INVESTING" S.A. w 1997 roku rozpoczęło budowę nowego osiedla "Olimp" i przekazało w formie darowizny działkę na terenie osiedla pod budowę nowego kościoła. 30 października 1999 roku ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski poświęcił plac i krzyż pochodzący z ołtarza papieskiego (Sopot, 5 czerwca 1999 r.)

W dniu 16 czerwca 1999 roku Papież Jan Paweł II dokonał kanonizacji Świętej Kingi w Starym Sączu. W związku z tym, ksiądz proboszcz Mieczysław Pikor zaproponował, by powstający kościół na osiedlu Olimp miał za patronkę Świętą Kingę. Poprosił on również Biskupa Tarnowskiego, Wiktora Skworca, o relikwie Świętej Kingi, które otrzymał w pięknym relikwiarzu.

W Roku Jubileuszowym - 24 lipca 2000 roku ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski utworzył parafię pod wezwaniem Świętej Kingi w Kowalach. Proboszczem ustanowił księdza Wiesława Srogosza. Kościołem parafialnym, do czasu wybudowania nowego, ustanowił istniejącą kaplicę w Kowalach.

Na terenie parafii znajdują się następujące ulice:

Andromedy,
Apollina,
Aresa,
Ateny,
Białych Bzów,
Dionizosa,
Energetyczna,
Glazurowa,
Gruszkowa,
Heliosa,
Kasztelańska,

Kominkowa,
Kręta,
Ks. Feliksa Bolta
Kwiatowa,
Leśna Dolina
Leśna Polana
Magazynowa
Magnacka,
Malinowa,
Michałkowa,
Miodowa,
Mikołajkowa,
Morelowa,
Nektarowa,

Owocowa,
Pałacowa,
Perseusza,
Pilotów,
Plac Afrodyty,
Plac Artemidy,
Plac św. Kingi,
Posejdona,
Przy Sadzie,
Rumiankowa,
Sadowa,
Skromna,
Staropolska,
Starowiejska,
Szlachecka,
Śliwkowa,
św. Siostry Faustyny,
Wierzbowa,
Wiśniowa,
Wodników,
Zefira,
Zeusa